CZYTELNIA

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Czy mogę się zapisać na zajęcia, jeśli mam już 30 (40, 50, 60…) lat?

Jak najbardziej! Nie ma ograniczeń wiekowych. Na całym świecie taniec orientalny trenują zarówno małe dzieci, jak i dojrzałe panie. Często przychodzą nawet całe rodziny: córka, mama i babcia! Taniec orientalny nie jest tak wymagający fizycznie jak np. hip-hop czy jazz. Nie trzeba go ćwiczyć od dzieciństwa, jak balet czy taniec towarzyski. Można zacząć naukę praktycznie w każdym wieku i osiągnąć dobre rezultaty. W naszych grupach uczą się zarówno studentki, jak i panie po 40-tce i 50-tce.

Jaką trzeba mieć figurę, żeby tańczyć taniec brzucha?

Figura nie jest tak istotna, jak mogłoby się wydawać. Tańczą zarówno bardzo szczupłe dziewczęta, jak i o pełniejszych figurach, albo wręcz „puszyste”. Taniec orientalny składa się z wielu ruchów: niektóre bardziej efektownie prezentują się na szczupłej figurze, niektóre – na pełnej. Podobnie jak do temperamentu, taniec można dopasować do figury tancerki.

Jak długo muszę się uczyć, żeby umieć tańczyć?

To ulubione pytanie początkujących, ale nie ma na nie jednej odpowiedzi. Postępy w nauce to rzecz bardzo indywidualna i przede wszystkim zależy od Twojego zaangażowania i chęci. Jeśli to pokochasz, będziesz chciała tańczyć w każdej wolnej chwili i zrobisz postępy bardzo szybko. Czynnikami przyspieszającymi rozwój mogą być cechy fizyczne, takie jak: gibkość, wytrzymałość, siła, szybkość, równowaga, koordynacja ruchowa. Nie są to cechy wrodzone, a wypracowane dzięki aktywności fizycznej, którą podejmujesz na co dzień. Jeśli regularnie ćwiczysz, uprawiasz jakiś sport, chodzisz na zajęcia fitness lub tańczysz inne gatunki tańca, Twoje predyspozycje fizyczne będą sprzyjały szybkim rezultatom. Jeśli od czasów lekcji W-F praktycznie nie zajmujesz się żadną formą ruchu – ciało będzie potrzebowało trochę czasu, żeby dojść do formy. Niemałe znaczenie w tańcu orientalnym ma też poczucie rytmu, muzykalność i umiejętność wyrażania emocji – czasem są wręcz ważniejsze, niż dobra technika.

Istotną sprawą jest ustalenie, co konkretnie chciałabyś osiągnąć. Czy chcesz zatańczyć dla znajomych/męża/chłopaka? Do tego może wystarczyć kilka efektownych i ładnie połączonych ruchów, np. choreografia, której nauczysz się na zajęciach. Czy chcesz wystąpić na koncercie szkolnym? Na naszych koncertach niejednokrotnie występowały grupy początkujące, mające za sobą zaledwie kilka miesięcy nauki. W grupie raźniej! A może chcesz brać udział w turniejach tanecznych? Do tego będzie potrzeba nieco więcej zaangażowania, niż zajęcia raz w tygodniu. Z takimi osobami prowadzimy pracę indywidualną. Nasze najzdolniejsze uczennice tańczyły na konkursach jeszcze przed ukończeniem roku nauki.

Jak mam się ubrać na zajęcia?

Przede wszystkim wygodnie. Strój powinien być luźny, przewiewny i nie krępować ruchów. Powinnaś też czuć się w nim dobrze i atrakcyjnie dla samej siebie. Biodra i talia powinny być dobrze widoczne, abyś mogła dostrzec swoje postępy techniczne. Dobrym wyborem są legginsy lub spodnie, gdyż pozwalają instruktorowi kontrolować Twoją postawę kolan i stóp, a to jest dość istotne na początku nauki. Na biodrach dobrze jest zawiązać chustę lub szal z frędzelkami lub brzęczącymi monetkami – podkreślają ruchy i pozwalają wczuć się w klimat. Jeśli nie posiadasz chusty, możesz skorzystać z chust udostępnianych przez szkołę.

Tańczyć można na boso, w skarpetkach, baletkach, napalcówkach, jazzówkach lub innym miękkim obuwiu tanecznym.

Czy muszę koniecznie odsłaniać brzuch?

Nie ma takiego obowiązku. Odsłonięty brzuch podkreśla ruchy, pozwala lepiej je kontrolować i wczuć się w klimat tańca. Jednak jeśli nie czujesz się komfortowo z gołym brzuchem – absolutnie nie musisz go pokazywać. Dobrze dobrana wąska bluzeczka również dobrze wyeksponuje ruchy. Z czasem, kiedy zaaklimatyzujesz się wśród koleżanek z grupy i nabierzesz pewności siebie, może sama zechcesz założyć krótszą bluzeczkę.

Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania tańca orientalnego?

Ogólnie te same, które wykluczają jakąkolwiek aktywność fizyczną – zaawansowana ciąża, poważne urazy kręgosłupa, stawów biodrowych czy kolanowych. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenia aparatu ruchowego, najbezpieczniej będzie poradzić się lekarza.

Niemniej jednak taniec brzucha jest dość łagodną formą ruchu, a ze względu na swój charakter, ma wręcz działanie terapeutyczne: łagodzi bóle kręgosłupa, dolegliwości miesiączkowe itp. Często bywa uprawiany przez osoby, które z powodu np. kontuzji musiały zrezygnować z bardziej forsownych sportów.

Czy mogę dołączyć do istniejącej już grupy początkującej?

Oczywiście! Zazwyczaj nabory do nowych grup odbywają się na początku października i w okolicach stycznia-lutego. Jednak jeśli masz ochotę spróbować, a grupa już działa – nie czekaj, a przyjdź i sprawdź, jak sobie poradzisz. Każdy ma swoje indywidualne tempo przyswajania wiedzy, a na początkujących zajęciach bardzo dużo powtarzamy, oswajamy się z ruchami, tak że bardzo łatwo nadgonić resztę! Zawsze można wykupić na próbę pojedyncze zajęcia, lub przenieść się do innej grupy.

Czy mogę występować?

Szkoła „AktivGen” organizuje co roku w okolicach listopada „Fiestę Orientalną” – koncert szkolny z występami uczniów, instruktorów i zaproszonych gwiazd. Jeśli grupa początkujących ma chęć się zaprezentować – jest to znakomita okazja. Jeśli pragniesz zatańczyć solo – chętnie Cię do tego przygotujemy indywidualnie. Jeśli masz obawy – przyjdź i obejrzyj inne tancerki, a na pewno nabierzesz ochoty!

Zapisz się . 502 219 168

Zapraszamy na blog o tańcu.